Nigdy nie można mieć za dużo wiedzy

Nigdy nie można mieć za dużo wiedzy

Mogłoby się wydawać, że jeśli już się czegoś nauczyliśmy, jeśli już posiadamy wiedzę na jakiś temat, to więcej w tym zakresie nie musimy już wiedzieć. Co więcej, mogłoby się wydawać, że kiedy kończymy szkołę, kończy się nasza edukacja i zdobywanie wiedzy, że ten etap mamy już za sobą, bo przecież wszystko wiemy. Jak się jednak okazuje, takie podejście jest bardzo mylące, a to dlatego, że tak naprawdę przez całe życie zdobywamy wiedzę. Czasami bardziej, czasami mniej świadomie, ale tak naprawdę nieustannie uczymy się czegoś nowego. Ale to dobrze, bo tak naprawdę, nigdy nie można wiedzieć za dużo, nigdy nie jest tak, że mamy za dużo wiedzy i powinniśmy już przestać.

Zaczyna się od szkoły

Oczywiście zdobywanie wiedzy zaczyna się od szkoły. Tutaj zaczynamy zdobywać podstawy odnośnie tego, w jaki sposób powinniśmy pisać, jak czytać, później zaczynają się znacznie poważniejsze kwestie dotyczące biologii czy geografii. Ta wiedza z każdym rokiem jest coraz bardziej rozbudowana, zahacza o kolejne tematy. Kiedy idziemy wyżej do szkoły średniej, opieramy się na tym, czego dowiedzieliśmy się wcześniej, ale cały czas ta nasza wiedza jest pogłębiana, ciągle uczymy się kolejnych zagadnień. Podobnie dzieje się na studiach, chociaż tutaj to zdobywanie wiedzy odbywa się w większym stopniu samodzielnie. Oczywiście wykładowcy przekazują nam jakieś podstawy, ale tak naprawdę resztę musimy doczytać, aby dowiedzieć się wszystkiego co niezbędne. I kiedy dostajemy już ten upragniony dyplom, okazuje się, że nadal będziemy zdobywać wiedzę.

Czasami odbywa się to poprzez zapisanie na kolejne studia, ale bardzo często jest tak, że sami zgłębiamy dalej tą wiedzę i często odbywa się to w trochę nieformalny sposób. Ale najważniejsze jest to, aby nie przestawać, bo tak naprawdę im więcej wiemy, tym łatwiej jest nam sobie poradzić z różnymi sytuacjami i tym łatwiej jest nam znaleźć dobrze płatną pracę.

Jak zdobywamy wiedzę?

O tym, że zdobywamy wiedzę w trakcie edukacji już wiemy. Ale kiedy kończymy oficjalny etap nauki, to i tak cały czas się uczymy. Poprzez czytanie książek, oglądanie filmów na konkretne zagadnienia, poprzez naukę polegającą na eksperymentowaniu. Wiedzę zdobywamy kiedy idziemy do muzeum, kiedy bierzemy udział w różnych warsztatach, ale również wtedy, kiedy zapisujemy się na specjalne szkolenia. Oczywiście czasami jest ona przyswajana w sposób świadomy i dokładamy starań, aby znaleźć się w miejscu, w którym możemy zdobyć wiedzę na dany temat. Ale bardzo często przyswajamy ją nieświadomie. Czytając czy oglądając program w telewizji, możemy się uczyć, zapamiętywać nowe rzeczy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zdobywanie wiedzy jest fajne. Co więcej, nigdy nie jest tak, że wiemy za dużo. Im więcej będziemy wiedzieć, tym łatwiej będzie nam sobie poradzić z różnymi sytuacjami, które będą nas spotykać zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Dlatego cały czas powinniśmy dążyć do tego, aby ta nasza wiedza była jak największa.