Dla dzieci wiedza może być zabawą
Może nam się wydawać, że wiedzę można zdobywać tylko wtedy, kiedy dookoła jest cisza, a człowiek podchodzi do niej z powagą. To właśnie powoduje, że dzieci często zmuszane są do długiego siedzenia nad książkami, zapamiętywania kolejnych regułek i zależności. A prawda jest taka, że zdobywanie wiedzy nie musi się wiązać tylko z książkami, a ciekawsze sposoby mogą sprawić, że ta nauka nie tylko przyjdzie łatwiej i szybciej, ale również znacznie dłużej pozostanie w głowie. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy pomiędzy książki nie powinniśmy wpleść nauki poprzez zabawę. Może się wówczas okazać, że będziemy zaskoczeni, jak wiele można w ten sposób zapamiętać.
To naprawdę działa
Oczywiście wiedza zawarta w książkach jest niezwykle ważna. Może się jednak okazać, że czytanie w kółko tych samych regułek będzie niewystarczające, zwłaszcza jeśli nie będziemy potrafili przełożyć tego co przeczytaliśmy, na odpowiednie zastosowanie. Dlatego właśnie warto się zastanowić nad możliwością poznawania wiedzy empirycznie. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto przeprowadzić eksperyment, który pokaże nam to, o czym przeczytaliśmy. Takie działania są ułatwione zwłaszcza w fizyce czy chemii, albo geografii, ale tak naprawdę przy odrobinie chęci z innych przedmiotów również będziemy mogli działać w ten sposób.
Jeśli nie możemy zapamiętać ułamków posłużmy się klockami LEGO, można je też wykorzystać, jeśli będziemy chcieli pokazać, na jakie części dzielimy zdania. Jeśli dziecko nie rozumie skąd bierze się deszcz, to zamiast zmuszać je do powtarzania w kółko tej samej regułki, przygotujmy odpowiedni eksperymenty w domu. Nie potrzeba do tego wiele rzeczy, nie zajmie on dużo czasu, a jednocześnie może się okazać, że dziecko nie tylko zdobędzie wiedzę na ten temat, ale przede wszystkim ją zrozumie i będzie potrafiło ją wytłumaczyć.
Wyjazdy także dużo dają
Prawda jest taka, że im więcej podróżujemy, im więcej różnych miejsc pokazujemy dziecku, jednocześnie o nich opowiadając, tym większą wiedzę będzie ono miało. Będzie wiedziało, dlaczego coś się stało, dlaczego coś działa tak a nie inaczej, będzie potrafiło odtworzyć przebieg różnych wydarzeń.
Podróżowanie uczy, ponieważ pokazujemy nowe miejsce, inne tradycje, kultury, a jednocześnie też cały czas zmuszamy dziecko do tego, aby było ciekawe świata, aby dowiadywało się kolejnych rzeczy. Poza tym, jeśli będziemy wybierać wycieczki do kopalń, w góry czy nad morze, to będziemy mieli okazję pokazać dziecku trochę geografii i jednocześnie wskazać, jak różnorodna jest przyroda i jak różne są działania człowieka. Przy okazji możemy zaplanować jakąś grę, gdzie dziecko będzie musiało poszukać konkretnych miejsc albo pomników, a to sprawi, że naprawdę przez zabawę będzie zdobywało większą wiedzę. Warto zobaczyć jak możemy zachęcić dziecko do zdobywania wiedzy, zwłaszcza jeśli buntuje się ono przeciwko siedzeniu nad książkami. Możliwości mamy tutaj sporo, a dobra zabawa wcale nie kłóci się z możliwością pogłębiania wiedzy czy zdobywania nowych informacji.